A felhasználóbarát működés érdekében az oldalon sütiket (cookies) használunk. További információ   Elfogadom

rendi

A szódabikarbóna 9 jótékony hatása

A szódabikarbóna 9 jótékony hatása
2016.10.01.

 

Többször megemlítettük már korábbi cikkeink során a szódabikarbónát, mint olcsó és hatékony partnert a takarításhoz. Viszont most arra készülünk, hogy összefoglaljuk Nektek, hű olvasóinknak, szinte az összes hasznos felhasználási módját ennek az univerzális tisztítószernek. 


Hogy mi is az a szódabikarbóna?


A nátrium-hidrogénkarbonát (nátrium-bikarbóna, régiesen kettedszénsavas szikeny vagy köznapi nevén szódabikarbóna) enyhén lúgos, vízben jól oldódó só. Bikarbonátionból (HCO3-), és nátriumionból (Na+) áll. A savakat semlegesíti, és közben szén-dioxid szabadul fel. A szódagyártás és más vegyipari folyamatok mellékterméke. A környezetre ártalmatlan, sokoldalúan használható. (Wikipédia)

Most, hogy mindenkinek sikerült felkeltenünk az érdeklődését (haha. – a szerk.), át is térhetünk a lényegre: felsoroljuk a szódabikarbóna pozitív tulajdonságait, amivel tisztán tudjátok tartani a lakást, anélkül hogy sokat költenétek a takarításra. Ráadásul, extraként néhány egyéb -takarítással kevésbé összefüggő- hatását is megosztjuk Veletek. 

 

  • Az egyik legismertebb és leghatékonyabb lefolyótisztító módszer. 1 evőkanál szódabikarbónára öntsetek 1 dl ecetet. Hagyjátok kb. 10-15 percig állni, utána öblítsétek le jó sok vízzel. 

 

  • Mindenféle kellemetlen szag ellen felveszi a harcot. Semlegesíti a baktériumok okozta savas anyagokat. Egy kis tálkába helyezzünk egy kis szódabikarbónát, majd rakjuk a szekrénybe, a hűtőbe, bárhova ahonnan ki akarjuk űzni az ellenséges szagokat.  

 

  • Nagyon sokan vagyunk úgy vele, hogy a takarítószereinket, vagy egyéb használati eszközeinket egyáltalán nem, vagy csak nagyon ritkán tisztítjuk. Ez óriási hiba, hiszen rajtuk ugyanúgy megtelepednek a baktériumok. Gondoljatok bele, az összes szivacsaitok, ecseteitek (vonatkozhat ez a sminkes kellékekre is!), kefék, fésűk, stb., mind igénylik a rendszeresen „karbantartást”. Áztassátok bele kb. egy liter melegvízbe, és adjatok hozzá 4 evőkanál szódabikarbónát. Kiválóan eltünteti a baktériumokat róluk és kitisztítja őket.

 

  • Egyéb felületek takarítására is ideális: a csempék, tűzhelyek, bútorok, mosogatók, wc csészék, csaptelepeket is tisztává tudjuk varázsolni ha szódabikarbónás vizes szivaccsal áttöröljük.

 

  • A megfakult fehér ruháitokat, vagy a rajtuk lévő foltokat is (de lehet függöny, asztalterítő, ágynemű) képes kifehéríteni a szódabikarbóna. Ha nagyobb anyagról van szó, akkor inkább használd a kádat. Önts bele kb. 10 liter vizet, és adj hozzá kb. félliter szódabikarbónát. Hagyd állni néhány órát, majd öblitsd ki. 

 

  • Lábasaitokba beleéget az étel? Nem kell megijedni, a szódabikarbóna itt is csodákat tesz! Szórjuk bele, és egy nedves ronggyal töröljük át. Az eredmény garantált.

 

  • Emésztést elősegítő hatása is közismert: Oldjatok fel egy kávéskanál szódabikarbónát egy pohár vízben, majd igyátok meg. Kiegyenlíti a PH értéket, savasodás esetén visszaállítja a szervezetedben az egyensúlyt. 

 

  • Darázscsípések (és egyéb rovarok) után is szokták alkalmazni: tompítja a viszketést és hűsíti az irritált bőrfelületet. 

 

  • Főzésnél is nagy hagyománya van: Ha sokáig fő a hús, rakjatok bele egy kiskanál szódabikarbónát, seperc alatt megpuhul tőle. Ugyanez érvényes lehet egyéb, nehezebben emészthető ételekre egyaránt. 

 

Reméljük, sikerült hasznos tanácsokkal ellátnunk Titeket, igyekeztünk a legfontosabbakat (de nem az összeset) bemutatni! :)